Köyümüzde Oynanan Oyunlar

ÇIR- İMEN : bu oyun merkeze konan taşı (kale) ele geçirmeyi amaç edinen ve en az beş kişilik iki grup halinde oynanan bir oyundur.

CAN CAN : ince esnek uzun ve sağlam çubuklarla oynanır. Çubuğun esnekliğini kullanarak en uzağa gitmesini sağlamaya yönelik bir anlayışı vardır.

DEĞNEK : Genelde  çobanların oynadığı bir oyundur en sağlam deyneği belirlemeye yönelik bir amacı vardır. Herkes aynı paralelde durur deyneklerini havaya atarlar birbirleriyle çarpıştırarak sağlam değneği tayin etmeye çalışırlar.

TAHTA :  ebatları aynı olan farklı sayıdaki tahtaların üstüste dizilerek belli mesafeden ayağa giyilen kara lastikle vurulmasını amaç edinen bir oyundur tahtalar yıkıldıktan sora kaçılır ebe taşı dizene kadar durulmaz ebe dur der sonra lastikle en yakınındaki oyuncuyu vurmaya çalışır vurursa karşı taraf ebe olur vuramazsa ebeliği devam eder..(bildiğimiz dokuz taş oyununun aynısı)

BEŞTAŞ : adındanda anlaşılacağı üzere beştane taş ile oynanır taşlar yere atılır önce birer, daha sonra sırayla ikişer, üçer ve dörder olarak toplanır tüm bu işlemler yapılırken taşın bir tanesi devamlı havaya atılarak yapılır amaç taşı yere düşürmeden tüm işlemleri yapmaktır. Daha çok el yordamına bağlı bir oyundur ..farklı aşamalarıda vardır.

KIRMAN : sağlam bir sopa ucuna bez bağlanır daha sonra çam kozalağı düzeltilerek kırman haline getirilir  ve çaputa sarılarak hızlı bir şekilde yere fırlatılır döndükçe çaputla vurularak daha hızlı ve daha uzun süre döndürmeyi amaçlayan bir oyundur..

KÖYÜMÜZDE OYNANAN DİĞER OYUNLAR:

  • BILDIRCIN TAKLA
  • BİRDİR BİR
  • MENDİL KAPMA
  • KÖREBE
  • SAKLANBAÇ
  • ÇELİK ÇOMAK

Hazırlayan : Şenel Özel