Yemeklerimiz

KEBAP: Kuzu ve oğlak etinden yapılır. Köy evinin ocalığında odun yakılarak köz elde edilir. Közlerin ortası açılarak kuzu veya oğlak ortaya konur ve üstüne sac kapatılır,közler sacın üzerine çekilerek  yaklaşık 1.5 saat pişmesi beklenir, daha sonra bıçak vurmadan parçalanarak servis edilir.

KÖY BÖREĞİ: Önce yufka ekmeği pişirilir, bu ekmekler ince ince kesilerek kadayıf elde edilir . aynı anda un ve kadayıfa şeker katarak kavururlar yufkaları düzgün şekilde açarak içerisine bu malzemeleri  içine döşerler. Fırına vererek  yaklaşık 30 dk fırında bekletilerek servis edilir.

BABUKO: Öncelikle hamur hazırlanır tepsiye konur piştikten sonra tepsinin içerisinde ortası çıkarılarak içi boşaltılır kömbenin içine az ayran atılarak dibi sıvanır daha sonra çıkarılan parçalar kömbenin içine doğranır,hazırlanmış ayran doğranmış parçaların üzerine dökülür onun üzerinede eritilmiş tuzlu tereyağı dökülerek afiyetçe yenir.

HAŞIL: El değirmeninde çekilmiş buğday unu kaynamış suyun içerisine konarak belli bir kıvama gelinceye kadar karıştırılarak kaynatılır daha sonra indirilerek tepsi içerisine konur hazırlanmış sarmısaklı ayran üzerine dökülür,eritilmiş tereyağı da dökülerek servis edilir.

KEŞKEK: Öncelikli malzemesi yarma ve ettir ,önce et haşlanır etin suyu ile  yarma pişirilir.. eritilen yağın içerisine soğankoyulur ve pembeleşinceye kadar beklenir daha sonra haşlanan et, pul biberi.reyhan,ve birazda su ilave edilerek hepsi karıştırıllarak 5 dakika daha kısık ateşte kaynatılır ve servis edilir...

JAJARİNK: Unla su karıştırılarak belli bir kıvam elde edilir. Aynı zamanda tavada eritilmiş tereyağının içine atılarak 3 dakika  pişirilerek servis edilir ..

HEWRIŞK:  Bayat saç ekmeği ufalanarak eritilmiş yağın içine atılır iyice karıştırılarak üzerine yumurta kırılır kızarıncaya kadarbeklendikten sonra servis edilir...

KAWUT: Buğday veya mısırdan yapılır. Önce saç üzerinde buğday veya mısır kavrulur, daha sonra kavurma işleminden sonra el değimeninde çekilir kaynamış su içerisinde haşlanır daha sonra üzerine eritilmiş tereyağı dökülerek kavrulur ve servis edilir.

SİRON: Bu yemek için yufka ekmeği ayran .ve yağ gereklidir. Öncelikle yufka ekmeği dürüm haline getirilerek düzgün bir şekilde kesilir ve gene düzgün bir şekilde tepsiye dizilir  üzerine hazırlanmış sarmısaklı ayran  dökülür onun üzerinede eritilmiş tereyağı dökülerek servis edilir..

KUFTE SİR: Ana malzemesi bulgur ve undur . önce bulgur kaynar su ile haşlanır ve su içerisinde 10 dakika bekletilir. Daha sonra un ve tuz ilave edilerek yoğrulur, iri yassı köfte şekline getirilerek su içerisinde 15,kakika kaynatılır. Daha sonra kewgirde süzülerek dilim dilim doğranır.servis tabağına konarak üzerine sarmısaklı yoğurt dökülür onun üzerinede eritilmiş tereyağı dökülerek servis edilir...

GULORÇUK: Mayıs ile haziran aylarında dağın eteklerinde yetişen bir bitkidir. Toplandıktan sonra doğranır ,haşlanır ve sulu ayran içerisinde 2 gün acısı gitsin diye bekletilir. Daha sonra süzülür ,sıkılılarak suyu alındıktan sonra tereyağında kavrulur isteğe göre içine yumurtada atılır.

MENDIK: bu bitkimizde temmuz ayında dağın eteklerinde olur. Yapraklarından ayranlı çorba yapılır. Ayreten gövdeside kabuğu soyularak yenir..

KARA ORMAN MANTARI: Mayıs ayında ormanın içinde koyu kahverengi olarak yetişir. Öncelikle mantarlı bulgur pilavı yapılır. Ayreten mantar sote  yemeğide yapılır. Birde tepsilere dizilerek fırında pişirilirki değme yemekler yanında halt etmiş.

GOŞT BERĞIK: bu bitki mayıs haziran aylarında arazide yetişir. Bu bitkinin çorbası, kavurması, ve yemeği olur çok lezzetlidir..

AYRETEN köyümüzde, MADIMAK, SILKING,KOYUN GÖZÜ,ÇAYPANCARI,ISIRGANOTU, gibi bitkilerinde hem çorbaları hemde yemekleri yapılır.ayreten YEMLİK, KUZUKULAĞI,PEKIJIK,gibi bitkilerde toplanarak tuzla birlikte yenir. 


Hazırlayan : Şenel ÖZEL