Köyümüzle İlgili Eski Hikayeler

1- Köyümüzün esas yerlisi hasan diye bir zatmış köye sonra yerleşen arap bu zatı rahat bırakmamış göçe zorlamış hasan bir süre dayanmış ama sonunda göçmeye razı olmuş yalnız arazimin parasını almadan gitmem demiş .. köyde bulunanlar kendi aralarında parayı denkleştirmeye çalışmışlar ama nafile o kadar paraları çıkmamış sonra kozeren köyünde kulle gilden porç istemişler , aldıkları parayı hasana vermişler hasanda parasını ve göçünü almış gitmiş...daha sonra köylü kulle gilin borcunu ödeyememiş, bunun üzerine oda oğullarından birini bu mülkün başına oturtmuş.. bugün kendilerine köyümüzde ibişler,veya  miresler denmektedir.(seyithanlar,begolar,maladolar,ve abas giller.)

 

2- Arzımanın babası yemen çavuş tam 12 yıl askerlik yapmış, askerlik yaptığı birlikte birkaç arkadaşıyla komutana dilekçe vererek teskeresini istemişler. Komutan dilekçe eline ulaşınca tüm askerleri toplamış bu dilekçeyi yazanların ortaya çıkmasını istemiş  yemen çavuş hemen biradım ileri çıkarak selam vermiş etrafına bir bakmış kendisinden başka ileri çıkan yok komutan çok öfkelenmiş ve yemen çavuşa ceza olarak 90 deynek vurulmasını emretmiş, yemen çavuş bu cezadan sonra hücreye atmışlar ama ümitlerinide kesmişler. Daha sonra komutan ordan geçerken yemen çavuşu farkedip sormuş sen hala yaşıyormusun diye yemen çavuşta benim canımı allah verdi allah alır der komutan yemen çavuşun bu haline acır ve Daha sonrada askerlerine emir vererek yemen çavuşu doktora götürülmesini emreder. Daha sonrada teskeresini alır döner köye.yemen çavuş anlatılanlara göre alim bir yapıya sahiptir yerinde ve tutarlı öngörüleri olan bir insanmış toprağı bol olsun ...

 

3- Rivayet odur ki köyümüzün o,dönemlerde topraklarının çok verimli olmamasından  dolayı Çepeller,yerlerini hasanbali nin dedesi adıgüzel ağaya satarak sivasın suşehri ilçesine göçmüşler gittikleri yerde göçebe gibi karşılanmışlar yani bekledikleri ilgiyi göremeyince tekrar göçünü toplayıp geriye ata topraklarına dönmüşler.
Sattığı toprakların bir kısmını geri alarak tekrar  köyümüze yerleşmişlerdir..

 

4- Gene rivayet odurki kocaoğlunun ilk evi çepelin kom olarak kullandığı bugünkü  hasan ile,hüseyin koca nın(hayri oğlu) evlerinin olduğu yerdir!!gayet büyük bir ev olduğu için oraya yerleşmeye karar veriyor ancak çepel karşı çıkıyor  o zamanlar köyün lideri konumunda olan arapta orayı onaylıyor yalnız arap ile çepel arasında bu konudan dolayı tartışma çıkıyor ve büyüyor arap kılıcını çekip çepele sallıyor çepelde doruk ağacını kılıcın önüne koyuyor ve kendini kurtarıyor doruk ağacı sağlam bir ağaç olduğu için kılıcı yamultuyor o ,yamuk kılıcın halen arzıman gillerde olduğu söyleniyor.

 

5- Köyümüz insanları rehber dede eşliğinde cem tutarak ibadetlerini yerine getirirlerdi işte bu cem törenlerinde cem e katılan herkes lokma pişirir getirir herkesin getirdiği karıştırılarak cemden sonra eşit bir şekilde dağıtılırdı işte bu lokmalar dağıtıldıktan sonra dede rahmetli Hasan SOLAK(HESSIK)I çağırır ve seslen der. rahmetli cemde bulunanlara dönerek ,,
ELİMİZDE YOK SİKKE TERAZİ
 HERKES HAKKINA OLDUMU RAZI
Cemde bulunan herkes bir ağızdan RAZI diye cevap verir. 
İşte toplum olarak sahip olduğumuz değerlerin mayası bu gibi törenlerde gizlidir.